Nasze strony (Zapraszamy)

144000, Reszta z Izraela, Nowe Jeruzalem, Pieśń Mojżesza i Baranka


I usłyszałem liczbę opieczętowanych: sto czterdzieści cztery tysiące opieczętowanych ze wszystkich pokoleń synów Izraela…” (Obj. 7,4)A oto Baranek stoi na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, mają imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach. (Obj. 14,1)
* * * * * * *
Potem ujrzałem: A oto wielki tłum, którego nikt nie mógł zliczyć, [ludzie] ze wszystkich narodów, pokoleń i ludów różnojęzycznych, stojący przed tronem i przed Barankiem…” (Obj. 7,9)
Chyba wszyscy znamy powyższe wersety. Dla wielu stanowią one niezwykłą zagadkę, intrygują, pobudzają do poszukiwań zrozumienia, ale jednocześnie pobudzają do najrozmaitszych domysłów i filozofii.
Czy rzeczywiście chodzi o „pierwsze” i „drugie” owce?, czy są to „święci” i pozostali wyznawcy jednego z Kościołów?
Biblia jest Księgą zrozumiałą i znajduje się w Niej wszystko co jest potrzebne do zbawienia, ale i do zrozumienia. Nieszczęściem jest, gdy ci, którzy czegoś nie mogą zrozumieć, rekompensując swoim wyznawcom brak zrozumienia tworzą nowe filozofie i nauki. Niektóre Kościoły i organizacje uzurpują dla swoich „świętych” miejsce w tej liczbie 144 000, przez co starają się uwiarygodnić wśród swoich wyznawców swoje nauki i udokumentować swoją wyłączność dla głoszenia Ewangelii i doprowadzenia swoich wiernych do zbawienia.
Kto szukanie błądzimówi stara maksyma. Tragedia zaczyna się, gdy ktoś przestaje szukać i wypełnia lukę w swoim poznaniu własną ludzką filozofią, opartą tylko na wyimaginowanych domysłachale jak wielu zwodzi i prowadzi na drogę, wiodącą w niewłaściwym kierunku.
Kim jest te sto czterdzieści cztery tysiące wybranych, na czym polega ich wyjątkowość i niezwykłość.
Oni zostali wykupieni spośród ludzi na pierwociny dla Boga i Baranka(Obj 14,4b)
Wiemy już, że są to pierwociny – pierwsi, z ziemi, którzy zostali usprawiedliwieni. Kim oni są? Zastanówmy się komu najpierw głoszona była Ewangelia:
Jezus wysłał tych dwunastu, dając im takie polecenie:Nie chodźcie do pogan ani nie wchodźcie do miasta Samarytan. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela…” (Mt. 10,5.6)
Jest to pierwsze polecenie Jezusa, jakie wydał uczniom żyjąc jeszcze w cieleaby zwiastowali Ewangelię wyłącznie Żydom. To do Żydów, w pierwszym rzędzie skierowana została Dobra Nowina i oni pierwsi jej słuchali. Uczniowie wiernie spełniali polecenie Pana głosząc słowo samym tylko Żydom(DzAp 11,19). Pieczętowanie sług Bożych zaczęło się od Żydów. Czy to możliwezapyta wieluprzecież Bóg odrzucił Izrael? Czy aby na pewno odrzucił?
Obserwując na stronach Biblii dramatyczne losy narodu izraelskiego nietrudno zauważyć, jak wiele razy spotykamy się z pojęciem „Reszty” (wg Biblii Gdańskiej – „ostatek”). We wszystkich uciskach i niewolach, w jakie na przestrzeni swych dziejów popadał Izrael, zawsze pozostaje niezmienna obietnica Boga – ostatek, reszta będzie ocalona, pozostanie, powróci… Przyjrzyjmy się niektórym wersetom:
I gdyby nam Jahwe Zastępów nie ocalił Reszty, losem Sodomy stałby się nasz los, do Gomory bylibyśmy podobni(Iz. 1.9; por. Zach. 14.2);
W tym oto dniu: Reszta Izraela i ocaleni z domu Jakuba przestaną polegać na tym, który ich chłoszcze, ale oprą się wiernie na JahweŚwiętym Izraela. Reszta się nawróci, Reszta Jakuba [powróci] do Boga mocnego! I choćby twój lud, Izraelu, Był niby piasek morski, [tylko] Reszta się z niego nawróci. Zagłada postanowionaRozleje się sprawiedliwość.(Iz. 10,20-22)
W owym dniu Jahwe Zastępów będzie wspaniałą koroną i diademem ozdobnym dla Reszty swojego ludu(Iz. 28.5);
A ocalała Reszta z Domu Judy od nowa w głąb zapuści korzenie, a owoc przyniesie u góry. Bo Reszta wyjdzie z Jerozolimy, I ocaleniz góry Syjonu. Sprawi to gorliwość Pana Zastępów.(Iz.37,31.32 por. 2 Król. 19.30; Jer. 23.3; Zach. 8.11.12)
Reszta Izraela nie będzie czynić nieprawości ani mówić kłamstwa. I nie znajdzie się w ich ustach zwodniczy język…” (Sof. 3.13, por Obj. 14,5)
Głoście, wychwalajcie i mówcie:Jahwe wybawił swój lud, Resztę Izraela!”” (Jer. 31.7)
Zwróćmy uwagę również na Ezdr. 9.8; Iz. 11.16; Mich. 2,12. Ale czy może to mówić o czasach Mesjasza, o nawróceniu Żydów:
Przeto [Pan] wyda ich do czasu, kiedy porodzi mająca porodzić. Wtedy Reszta braci Jego powróci Do synów Izraela(Mich. 5.2)
Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko Reszta wybrana przez łaskę(Rz 11.5)
Ap. Paweł, dokumentując, że Reszta oznacza nawróconych Izraelitów powołuje się wRz. 9.23-28 na proroctwa Ozeasza (r. 1 i r. 2) oraz Izajasza 10.22.23 i 1.9.
Myślę, że nie można pominąć tutaj również proroctw zawartych w Księdze Daniela. Zanim Izrael utracił przywileje i status narodu wybranego, Bóg wyznaczył mu ostatni czas na poprawę (Dan. 9,24-27) siedemdziesiąt siedem tygodni to 490 dnilat (wg 4 Mjż. 14,34; Ez 4,5.6). Liczącod wyjścia słowa o przywróceniu i zbudowaniu Jeruzalem (Dan. 9.25 cz.I) za datę wyjściową trzeba przyjąć rok 456 przed Chrystusem, w którym wyszedł dekret króla Artakserksesa, zezwalający Żydom na powrót do Jerozolimy, na jej odbudowanie i przyznający środki na ten cel. (por. Nech. r.r. 1-4). Od wyznaczonego roku do Mesjasza wodza, czyli od wystąpienia Jezusa Chrystusa w roli nauczyciela miało minąć 483 lata (7 tygodni + 62 tygodnie). Rzeczywiście jest to czas Jego wystąpienia w I połowie I wieku (po Chrystusie). Wostatnim tygodniuMesjasz miałwzmocnić przymierze dla wielu ich (Dan. 9,27 cz. I).
Proroctwo to spełniło się właśnie w szczególnej działalności Jezusa na rzecz zbawienia Żydów, pozostających w przymierzu z Bogiem, które to przymierze zostało bardzo nadwątlone. Wówczas to Jezus wprost zakazał uczniom głosić Ewangelię poganom czy Samarytanom, a ratować Żydów (Mt. 10,4.5; por Mt. 15,26).
W połowie ostatniego tygodniaMesjasz uczyniłkoniec ofierze mokrej i palonej (Dan. 9,27 cz. II). Rzeczywiście, po trzech i pół roku ziemskiej działalności Jezus Chrystus umiera, tym samym czyniąc kres całemu systemowi ofiarniczemu Izraela i kładąc kres znaczeniu ziemskiej świątyni (czego wyrazem było rozdarcie zasłony Przybytku w świątyni, w momencie Jego śmierci (Mt. 27,50.51). Po zmartwychwstaniu Jezus rozmawia kilkakrotnie ze swymi uczniami i daje im nakaz głoszenia Ewangelii w kolejności: Jerozolima, ziemia Judzka, Samaria, cały świat (DzAp 1,8). Wierni temu nakazowi uczniowie głosili Ewangelię tylko Żydom (DzAp 11,19) :napełniając Ewangelią Jeruzalem (DzAp 5,28) i ziemię Judzką.
Trwać to miało do końcaostatniego tygodnia. W tym właśnie czasie uwierzyły tysiące Żydów (DzAp 2,41; 4,4; 6,7; por. 21,20).
Właśnie Księga Objawienia, precyzuje dokładnie liczbę tej Reszty Izraela (Rz. 9,27; 11.1-5) nawróconej i ocalonej przedstawiając zastęp stu czterdziestu czterech tysięcy.
Gdyostatni tydzieńdobiegł końca (ok. 32-34 rok po Chrystusie), Ewangelia została skierowana do narodów Pogańskich (DzAp. r. 10; 11,1-18; DzAp 9,1-22; DzAp r. 15)
Wróćmy do pytania: Czy Bóg odrzucił Izrael? Ap. Paweł w liście do Rzymian 11,1 stawia właśnie takie pytanie: Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud i natychmiast udziela jednoznacznej odpowiedzi: Bynajmniej. Przecież i ja jestem Izraelitą, z potomstwa Abrahama, z pokolenia Beniamina. Dalsze słowa Pawła (Rz. 11.1-5) stwierdzają jednoznacznie, że wszyscy Żydzi, którzy wierząc w Jezusa Chrystusa, przyjęli zbawieniedarmo z łaskiw Jego Krwi, dziećmi Bożymi i dziedzicami niebios! (por. Rz. 9,1-8).
Należy jednak podkreślić, że Żydzi utracili status jedynego wybranego ludu Bożego, i wszystkie z tym związane przywileje. Tym samym zostali oni zrównani z wszystkimi narodami, i odtąd:
Nie masz Żyda, ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie. A jeśli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy.(Gal. 3,28.29)
Zrównani z wszystkimi innymi narodami – nie odrzuceni!
Zwróćmy uwagę na jeszcze jedne słowa z Objawienia, które nie pozostawiają wątpliwości kto jest pierwocinami Boga i Baranka:
I śpiewają jakby pieśń nową przed tronem i przed czterema Zwierzętami, i przed Starcami: a nikt tej pieśni nie mógł się nauczyć prócz stu czterdziestu czterech tysięcywykupionych z ziemi.(Obj. 14,3)
Jakaż to nowa pieśń?, której nikt inny nie mógł się nauczyć?
A taką śpiewają pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka(Obj. 15,3)
Kto może śpiewać Pieśń Mojżesza i Baranka? Treść pieśni Baranka podają następne wersety Tego rozdziału. Opisuje ona zbawienie w krwi Chrystusa. Pieśń Baranka znają (śpiewają) wszyscy nawróceni – tak z Żydów jak i pogan. A kto może zaśpiewać również pieśń Mojżesza?
Zapiszcie sobie teraz ten oto hymn. Naucz go Izraelitów, włóż im go w usta, aby pieśń ta była dla Mnie świadkiem przeciwko synom Izraela.() Lecz gdy zwalą się na nich liczne nieszczęścia i klęski, ta pieśń świadczyć będzie przeciw nim, gdyż usta ich potomstwa jej nie zapomną. () Mojżesz napisał pieśń w owym dniu i nauczył jej Izraelitów. () Potem wygłosił Mojżesz do uszu całej społeczności Izraela wszystkie słowa tej pieśni…” (5 Mjż 31,19.21.22.30).
Pieśń, którą ma znać każdy Izraelita. Pieśń Mojżesza odnosząca się do usprawiedliwienia zastępczego w krwi ofiar zwierzęcych. Wcześniejszy fragment (Obj. 5,8), mówiący, żenową pieśńśpiewają również Starcy i Zwierzęta (Postacie) wskazuje wyraźnie, że Jezus Chrystus został przyjęty jako zbawiciel w środowisku Żydów. Wyraźnie więc widać, że pieśń Mojżesza i Baranka, mogli zaśpiewać tylko Żydzitylko nawróceni Żydzi.
Żydzi od samego początku narodem wiernym jednemu tylko Bogu. Religia narodu Izraelskiego cały czas skupia się wokół jedynego Boga Jahwe. Ci, którzy się nawrócili i narodzili na nowo w Chrystusie nie zmienili wyznawanego przez siebie Boga. Cały czas trwali w wierze w Jahwe. Wszyscy nawracający się z pogan przechodzili od swoich wyznawanych dotychczas bogów do Jedynego BogaJahwe, wyznawanego od pokoleń przez Żydów. Przychodzili i przychodzą z różnych religii do tej jedynej prawdziwej. Jeżeli przypomnimy sobie, że Słowo Boże utożsamia różne religie z kobietami (Niewiasta, Nierządnica) to zrozumiałe staje się o kim mówią słowa: To ci, którzy z kobietami się nie splamili: bo dziewicami; ci którzy Barankowi towarzyszą, dokądkolwiek idzie; ci spośród ludzi zostali wykupieni na pierwociny dla Boga i dla Baranka(Obj 14,4). Poganie, nawracający się od innych religii (kobiet) nie przychodzą przed oblicze Bogadziewicami. Którzy to zatem z kobietami się nie splamili?
To Żydzi, ostatek Izraela, jest tą Resztą i zarazem pierwocinami wykupionymi z ziemi. To właśnie oni są „pierwszymi owcami” a ich liczba – sto czterdzieści cztery tysiące. Ale to nie koniec. Owe sto czterdzieści cztery tysiące to również … Nowe Jeruzalem.
W odróżnieniu od odstępczegoBabilonu Wielkiego,Nowe Jeruzalemjest obrazem świętego ludu Bożego; to Prawdziwy Izrael, wybrany spośród milionów Żydówto ci, którzy na początku ery chrześcijańskiej przyjęli Bożego Mesjasza. ToReszta,o której pisze ap. Paweł w Liście do Rzymian 11,1-7:Cóż zatem? Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani…”.
Zwróćmy uwagę, że już w czasach Starego Przymierza biblijne określenia: „Syjon”, Miasto Święte” i „Jeruzalem”, także odnosiły się do Izraela. Gdy w proroctwie Izajasza 52,1.2 napisano: „Przebudź się, przebudź! Przyodziej moc twą, Syjonie! Oblecz się w szaty najokazalsze, o Święte Miasto, Jeruzalem!” – oczywiste jest, że Bóg nie kieruje swego wezwania do literalnej góry Syjon, na której zbudowany był królewski pałac Dawida ani nie przemawia do kamiennych murów Jerozolimy, lecz zwraca się do Swojego ludu – przemawia do dzieci Izraela. W Izajasza 49,14 czytamy: „Mówił Syjon: Jahwe mnie opuścił, Pan o mnie zapomniał…”, a Bóg odpowiada: Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie!” Tekst mówi o skardze Izraelitów i pocieszeniu które otrzymują od Boga. (por. Ps 9,15; 147,12; Iz. 10,12; 28,16; 40,2; 46,13; 51,17; 59,20; 62,1.11; Jer. 4,14; 6,8; Mt. 21,5; Jan 12,15).
AlegoryczneJeruzalempojawia się także 60 rozdziale Izajasza, ale już w mesjanistycznym, nowotestamentowym kontekście. Cały 60 rozdział Izajasza, który jest analogiczny do perykopy Iz. 2,1-4, i zasadniczo stanowi jej rozwinięcie, opisuje czasy mesjańskie. I podobnie jak Iz. 2,1.2 (gdzie mowa owywyższeniu góry ze świątynią Pana), w rozdziale 60 prorokowi ukazane zostało wywyższenie Izraela, nawiedzonego przez Pana:
Powstań, zajaśnij, gdyż zjawiła się twoja światłość, a chwała Pańska rozbłysła nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i mrok narody, lecz nad tobą zabłyśnie Pan, a Jego chwała ukaże się nad tobą…” (Iz 60,1.2; por. Iz. 2,1.2a).
Ale 60 rozdział proroctwa Izajasza jest analogiczny przede wszystkim do 21. rozdziału Apokalipsy, gdzie czytamy:
I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, którzy mieli siedem czasz, napełnionych siedmiu ostatecznymi plagami, i tak się do mnie odezwał: Chodź, pokażę ci oblubienicę, małżonkę Baranka. I zaniósł mnie w duchu na wielką i wysoką górę, i pokazał mi miasto święte Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga. Mające chwałę Bożą; blask jego podobny do blasku drogiego kamienia, jakby jaspisu, lśniącego jak kryształ.(Obj. 21,9,10).
Znamienne jest, że prezentacjiNowego Jeruzalemdokonuje ten sam anioł, który wcześniej ukazałsąd nad wielką wszetecznicą, którą jestWielki Babilon. W jednym i drugim przypadku ukazane jestmiasto” – ale zarównoWielki Babilonjak iNowe Jeruzalemwyobrażają systemy religijne i wyznających je ludzi! Bo jeżeli tak jest w przypadkuBabilonuto dlaczego inaczej miałoby być w przypadkuJeruzalem? (por. Obj. 19,7; Ps 45,10)
Niezaprzeczalnie, byłoby czymś radosnym i wspaniałym, gdyby wszyscy Izraelici przyjęli Jezusa Chrystusa! Chwała Pańska rozbłysła by wówczas nad całym narodem… Niestety, uczynili to tylko niektórzy – owe, dwukrotnie wspomniane w księdze Objawienia sto czterdzieści cztery tysiące.
To właśnie taResztaIzraela w owych dniach (Rz. 11,1-5) jako prawdziwy Boży Izrael, stała siępierwocinami dla Boga i Baranka (Obj. 14.4c). I to właśnie oni owymJeruzalemem, nad którymzgodnie z proroctwem – „rozbłyska chwała Pańska (Iz. 60,2) !Nowym Jeruzalemem, zbudowanym nie z martwych kamieni, lecz zkamieni żywych (1 Ptr. 2,1-5). To ci z Żydów, dla których Jezus Chrystus stał się Panem i Zbawicielem.
Zwróćmy uwagę na charakterystyczne cechy opisu „Nowego Jeruzalemu”:
a Miastoto czyste złoto do szkła czystego podobne(Obj. 21,18b)
I rynek Miasta to czyste złoto jak szkło przeźroczyste(Obj. 21,21b)
Czym jest to czyste złoto?
Szlachetni synowie Syjonu, cenieni jak czyste złoto.(Lm 4,2a)
Spójrzmy na inne szczegóły opisuMiastajakie zawierają wspólnie proroctwo Izajasza (r. 60) Apokalipsa (r. 21) :
- Mur Miasta stoi nadwunastu kamieniach węgielnych, na których wypisane imiona dwunastu apostołów Baranka(Obj. 21,14) co wpisuje się wyraźnie w słowa ap. Pawła, stwierdzającego, że Kościół Chrystusowy jest zbudowany na fundamencie apostołów i proroków(Ef 2,20);
- Miasto ma dwanaście bram, a na bramach dwunastu aniołów i wypisane imiona dwunastu plemion synów izraelskich(Obj. 21,12) co w zestawieniu z informacją, że sto czterdzieści cztery tysiące nawróconych z Izraela pochodzi z dwunastu pokoleń izraelskich (Obj. 7,1-8), pozwala ich identyfikować jakoNowe Jeruzalem. A w połączeniu z informacją, że oni pierwiastkami dla Boga i dla Baranka(Obj. 14,4c), wskazuje na ich działalność ewangelizacyjną, skutkiem którejprzez stale otwarte bramy, doNowego Jeruzalemwchodzą wciąż nowi zbawieni z narodów ziemi
- Mur Miasta został wymierzony dokładnie na sto czterdzieści cztery łokcie, według miary ludzkiej, którą się posłużył anioł(Obj. 21,17), co blisko kojarzy się zestu czterdziestoma czterema tysiącaminawróconych z Izraela. Zwróćmy jeszcze uwagę na:A ten, który mówił ze mną, miał złotą trzcinę jako miarę, by zmierzyć Miasto i jego bramy i jego mur. () miara, którą ma anioł jest miarą człowieka.(Obj. 21,15.17b)
Wyjaśniliśmy już kim jest owe sto czterdzieści cztery tysiące. A kim jest ów wielki tłum? Wiemy już, że zgodnie z pierwszym nakazem Jezusa – pierwszymi „opieczętowanymi” byli Żydzi. Po swoim zmartwychwstaniu Chrystus dał kolejne – nieco inaczej brzmiące polecenie:
„… ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i po krańce ziemi(DzAp 1,8)
Po Żydach zaniesiono Ewangelię Samarytanom (DzAp 8,5-17), a następnie poganom; oddomu Korneliuszapoczynając (DzAp r. 10),  po krańce świata, co trwa do dziś. Wspaniałą konsekwencją nawiedzenia, które przyniosło Izraelowi a potem całemu światu Ewangelię zbawienia jestpochód narodów, zdążających doNowego Jeruzalem(do Boga Jakubowego por. Iz. 2,2b.3). Wspaniały opis tegopochodu narodów” – wielkiegotłumuznajdujemy w proroctwie Izajasza 60,3-14:
I pójdą narody do twojej światłości, a królowie do blasku, który jaśnieje nad tobą. Podnieś oczy i spojrzyj wokoło: Wszyscy gromadnie przychodzą do ciebie, twoi synowie przychodzą z daleka, a twoje córki niesione na rękach. Wtedy, widząc to, rozpromienisz się radością i twoje serce bić będzie z radości, gdyż bogactwo morza przypłynie ku tobie, mienie narodów tobie przypadnie. Gromady wielbłądów zaroją się, młode wielbłądy Midianitów i Efy, wszyscy przyjdą z Saby; przywiozą złoto i kadzidło, śpiewając pieśni pochwalne na cześć Pana. Wszystkie owce Kedareńczyków zbiorą się u ciebie, barany Nebatejczyków będą na twoje usługi, pójdą jako miła ofiara na mój przybytek. Kim ci, którzy się zlatują jak obłoki i jak gołębie do swoich gołębników? Dla Mnie gromadzą się statki, okręty tartezyjskie płyną na przedzie, aby przywieźć twoich synów z daleka; wiozą z sobą swoje srebro i złoto dla imienia Pana, twojego Boga, i dla Świętego Izraelskiego, bo chce cię uświetnić. Cudzoziemcy odbudują twoje mury, a ich królowie będą ci służyć, gdyż w Moim gniewie cię uderzyłem, lecz w Mojej łaskawości nad tobą się zlituję. I twoje bramy będą stale otwarte, ni w dzień, ni w nocy nie będą zamykane, aby można było sprowadzić do ciebie skarby narodów pod wodzą ich królów. Bo naród i królestwo, które tobie nie będą służyć, zginą, i takie narody będą doszczętnie wytępione. Okazałość Libanu przyjdzie do ciebie, jałowiec, jesion i cyprys społem, aby przyozdobić Moje święte miejsce, gdyż chcę uczcić miejsce, gdzie stoją Moje nogi. Przyjdą także do ciebie schyleni nisko synowie twoich gnębicieli i wszyscy, którzy tobą pogardzali, i padną ci do nóg, i będą cię nazywać Grodem Pana, Syjonem Świętego Izraelskiego.
Przez otwarte dzień i noc bramy Jeruzalem wejdą tłumy, narody – Pan przyprowadzi inne owce ze wszystkich narodów świata – aby nastała jedna owczarnia.
Uważam, że nie można tutaj nie wskazać analogii z jeszcze jedną kwestią zawartą w proroctwach a związaną z Chrystusem i jego posłannictwem:
Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i Słowo Pańskiez Jeruzalem(Iz. 2,3d)
Bo ode Mnie wyjdzie pouczenie, i Prawo Moje wydam jako światłość dla ludów(Iz. 51,4)          
a dalej:
Sprawiłem, że Duch Mój na Nim spoczął On przyniesie narodom Prawo(Iz. 42,1b)
a wreszcie:
On niezachwianie przyniesie Prawo. Nie zniechęci się ani nie załamie utrwali Prawo na ziemi a Jego pouczenia wyczekują wyspy(Iz. 42,3c-4)
Prawo Boże,Stare Przymierzeod początku wyróżniało Izraela pośród innymi narodami(patrz Ps 147,20) - dla Nowego Izraela Prawo Boże musi nadal być znakiem Przymierza z Bogiem i światłością, a zawartą w Nim mądrość Bożą, każdy chrześcijanin musi przyjąć i wypisać w swym sercu.
Chciałbym jeszcze nadmienić, że owa liczba sto czterdzieści cztery tysiące, wydaje się być liczbą literalną, z uwagi na stosunkowo krótki czas ichpieczętowaniajak też na dość szczegółowo podawane liczby pierwszych nawracających się: i przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz(DzAp 2,41b);
Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia (DzAp 2,47b);
A wielu z tych, kitórzy słyszeli naukę, uwierzyło. Liczba mężczyzn dosięgała około pięciu tysięcy(DzAp. 4,4).
Z kolei wskazaniepo dwanaście tysięcy, z dwunastu pokoleń Izraela wydaje się być symboliczne (co do ilości z poszczególnego pokolenia) z uwagi na zawartą symbolikę w nazwach pokoleń Objawieniu (7,5-8) jak też z uwagi na symboliczne reprezentowanie tychże pokoleń przez dwunastu apostołów.
Być może powyższy artykuł rozczaruje niektórych w ich dotychczasowych poglądach ale musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy dziką szczepką wszczepioną w pień Izraela i z niego soki czerpiemy, a szczepka, która chce się oderwać odżydowskich korzeni” – po prostu zwiędnie. (por. Rz 11,16b-25).
Myślę, że nie mogę nie ustosunkować się jeszcze do jednej kwestii: czydrugie owce gorsze odpierwszychi czypierwszebędą wraz z Chrystusem rządziłydrugimi? Sądzę, że to zagadnienie, nie potrzebuje większych rozważań (przynajmniej w tym miejscu). Przejrzyste i wystarczające wyjaśnienie podaje sam Jezus: Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce Moje a Moje Mnie znają () Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden Pasterz.(Jan. 10,11-16). Sam Jezus mówibędzie jeden Pasterz” – Jezus Chrystus (nie żaden rząd złożony zpierwszych owiec) a pierwsze i drugie owce złączą się w jedną owczarnię (i już nie będzie ani Żyda ani Greka () wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie(Gal. 3.28.29).
KBM